Persian_Category اهمیت یاددهی و یادگیری در گروه کوچک

اهمیت یاددهی و یادگیری در گروه کوچک


اهمیت یاددهی و یادگیری در گروه کوچک              تهیه و تنظیم: عصمت شیخ سعد آبادی و رویا افشاریان

تدریس در گروه های کوچک در میان روش های یاددهی و یادگیری، به دو دلیل کاملاً متفاوت، از جایگاه مهمی برخوردار است. اولین دلیل آن اجتماعی و دیگری آموزشی می باشد. از بین اهداف آموزشی که می توانید به وسیله روش های یاددهی گروه کوچک به آنها دست یابید توسعه مهارت های عالیتر ذهنی از قبیل استدلال و حل مشکل، توسعه نگرشها و کسب مهارتهای بین فردی مثل گوش دادن، سخن گفتن، بحث کردن و رهبری گروه می باشد.

ویژگیهای آموزش در گروه کوچک: آموزش در گروه کوچک باید حداقل دارای سه ویژگی باشد که عبارتند از:

1- مشارکت فعال         2- تماس رو در رو        3- فعالیت هدفدار

1- مشارکت فعال: اولین و شاید مهمترین ویژگی تدریس در گروه کوچک آنست که یاددهی و یادگیری از طریق بحث بین همه افراد حاضر باشد. این ویژگی می طلبد که گروه به حد کافی کوچک باشد تا اعضای آن قادر به مشارکت در بحث باشند. تحقیق و تجربه عملی نشان داده است که تعدادی بین 8- 5 فراگیر برای تدریس در گروه های کوچک مطلوب است.

2- تماس رو در رو: دومین ویژگی تدریس در گروه کوچک، لزوم تماس رو در رو میان آنهایی است که حضور دارند، برای انجام تدریس رضایت بخش در گروه کوچک در سالنهای سخنرانی و یا سالن هایی که فراگیران به ردیف نشسته اند با مشکل مواجه خواهید شد، همچنین اتاقهایی با میزهای بسیار دراز کاملاً نامناسبند، زیرا آنهایی که در جلسه حضور دارند، نمی توانند تمام اعضای دیگر گروه را ببیند، بخصوص آنهایی را که انتهای میز نشسته اند. بحث موثر، مستلزم ارتباطی نه تنها کلامی، بلکه غیرکلامی، مانند اشاره، حالتهای چهره، تماس چشم و وضعیت بدن است.

3- فعالیت هدفدار: سومین ویژگی تدریس در گروه کوچک آن است که جلسه دارای هدف بوده و به شیوه منظمی به پیش رود. اهدافی را که برای گروه کوچک خود تنظیم می کنید، می توانند به طور کامل گسترده باشند.

این اهداف می توانند بحث در مورد یک موضوع یا مسأله، توسعه مهارتهایی مانند انتقاد، تحلیل، حل مساله و تصمیم گیری باشد.

اهداف آموزش در گروه های کوچک: در یک گروه کوچک نسبت به یک گروه بزرگ فراگیران می توانند به صحبت کردن و فکر کردن و حضور بیشتر تشویق شوند. ارتباط در قلب هر نوع آموزش در گروه های کوچک قرار دارد و اولین گام حیاتی در این امر تشویق فراگیران در مورد صحبت با معلم و با یکدیگر است.

مسئله مهم در اهداف آموزش گروه های کوچک واضح و روشن بیان نمودن آنها و توضیح در مورد ارزش صحبت کردن درباره آنچه آنها فکر می کنند به دیگران و توسعه مهارت های شخصی و فکری آنهاست.

 اداره کردن گروه کوچک:

تدریس در گروه کوچک:

تدریس در گروه کوچک به طور قابل ملاحظه ای از اداره یک کلاس با سبک سخنرانی مشکل تر است، چون باید رفتار فراگیران، مشکلات آنها و جنبه های عاطفی در گروه بودن را از نزدیک مورد توجه قرار دهید. برای کسب موفقیت در گروه، رهبر گروه مسئولیت خاصی دارد که هم در طول یک جلسه و هم از جلسه ای به جلسه دیگر متفاوت خواهد بود به عنوان مثال اگر سبک رهبری مقتدرانه اتخاذ گردد، فعالیت ها هدفمند خواهند شد ولی میزان مشارکت خود انگیخته محدود خواهد شد. وقتی انتظار دارید دانشجویان برای بحث اولیه، تهیه اطلاعات، پرسش سوال، به چالش کشیدن سخنان دیگران، درخواست توضیح و غیره مسئولیت بپذیرند، شما باید ترجیحاً نقش همکارانه تری را بپذیرید. گروه موفق، گروهی است که بدون نیاز به مداخله دایمی استاد، می تواند هدفمند پیش برود.

در اداره گروه دو عامل عمده وجود دارد که باید مورد ملاحظه قرار گیرد. این دو عامل یکی مربوط به وظیفه گروه و دیگری مربوط به حفظ گروه است. بعلاوه باید نسبت به نیازهای فراگیران در درون گروه توجه خاصی مبذول شود.

وظایف گروه: وظایف باید بروشنی تعریف شوند. این امری است که باید در دستور کار اولین جلسه درس جایگاه ویژه ای داشته باشد. دلیل تشکیل جلسه های گروه کوچک و هدف آنها باید شرح داده شود. علاوه بر این باید درباره موضوعاتی از قبیل اینکه می خواهید گروه چگونه عمل کند، چه نقشی را تمایل دارید بپذیرید و چه نقش هایی را انتظار دارید فراگیران عهده دار شوند، بحثی را آغاز کنید.

حفظ گروه: حفظ گروه به کسب فضای مناسب برای بحث اشاره دارد. گروه باید دارای جو آزاد، قابل اعتماد و حمایتی باشد، نه جوی بسته، توام با سوء ظن، تدافعی و رقابت آمیز. مهم است مشخص گردد که مسئولیت تحقق این عوامل همان گونه که با استاد است، با فراگیران نیز هست.

 * معیارهای گروه خوب:

-         فضای گروه گرم، پذیرا و توأم با عدم تهدید باشد.

-         یادگیری به جای مبادرت به رقابت، رویکردی همکارانه داشته باشد.

-         یادگیری به عنوان دلیل عمده موجودیت گروه پذیرفته شود.

-         همه اعضاء گروه در بحث ها و سایر فعالیت های گروهی مشارکت فعال داشته باشند.

-         نقشهای رهبری به طور عادلانه به اعضاء گروه واگذار شود.

-         جلسه های گروهی و وظایف یادگیری لذت بخش باشند.

-         محتوا به طور کامل و موثر پوشش داده شود.

-         ارزشیابی به عنوان بخش جدایی ناپذیر فعالیتهای گروهی پذیرفته شود.

-         فراگیران به طور منظم حضور یابند.

-         فراگیران با آمادگی به جلسه بیایند.

 

 

بازديدكنندگان

امروز: 97
ديروز:255
اين هفته: 514
هفته‌ي گذشته: 1735
اين ماه: 2249
ماه گذشته: 2737
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1

اوقات شرعی

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.